Kostel sv. Jana a Pavla

Kliknutím mapku aktivujete
Logo Kostel sv. Jana a Pavla
O místu:

Kostel sv. mučedníků ze 4. století, Jana a Pavla, je filiálním kostelem farnosti Ořech, nicméně na májových pobožnostech a příležitostných bohoslužbách farnosti Ořech a Stodůlky spolupracují.

Kostel v zaniklé obci Krteň byl postaven ve 2. čtvrtině 13. století v pozdně románském slohu s pravoúhlým presbytářem a průčelní čtverhrannou věží. Roku 1575 byl rozšířen o boční loď, roku 1699 o sakristii, v letech 1732–1734 byla zvýšena jeho věž. Roku 1890 byly přístavby přizpůsobeny do novorománského stylu podle návrhu A. Živného. Klenba byla nahrazena kazetovým stropem, severní loď zvýšena a věž přestavěna. V presbytáři se zachovalo románské okno a na východní stěně uvnitř pozdně románské nástěnné malby z konce 13. století. Představují Křest Kristův, Obětování v chrámě, Josefův sen a Dvanáctiletého Ježíše v chrámě vyobrazeného jako Moudrost.

Bohoslužby: příležitostně (májové pobožnosti o květnových nedělích).

Pouť 26. června

Sdílejte info